Произвођач: Nebiolo & Urania
Место и време настанка: Торино, Италија, 1908–1918. година
Димензије (cm): 245 . 150 . 158
Инвентарни број: Т:19.4
Када је штампарска машина Небиоло Експорт Соћета Аугуста 2005. године добијена на поклон од Графичке школе из Београда, са њом је стигла и прича да је надимак Солунка добила зато што је током Првог светског рата делила судбину српске војске и владе које су се повукле на територију Грчке. Српска краљевска државна штампарија је 1916. године на Крфу започела рад у војничкој дрвеној бараци са опремом која је набављена у Француској и Италији. Те године је Милутин Бојић (1892–1917), песник и аутор једне од најпознатијих српских родољубивих песама Плава гробница, у својству државног службеника био послат у Торино ради преговора о куповини штампарских машина у фабрици Небиоло. Могуће је да је баш тада набављена и Солунка.
У Државној штампарији на Крфу одштампано је око 350 бројева Српских новина и 18 бројева додатка Забавник. Оба листа су уређивали истакнути новинари и књижевници. Осим ратних извештаја, вести, службених прогласа и обавештења, објављивани су и књижевне прилози, преводи, прегледи стране штампе, есеји, научни и теоријски текстови, чланци дописника из иностранства, који су служили за образовање и релаксацију војника и рањеника.
За сада се не може поуздано тврдити да је овај примерак машине један од оних о чијој куповини је преговарао Бојић. Ипак, то не умањује вредност Солунке. Истраживањем њеног историјата чува се сећање на важне историјске догађаје и истакнуте личности које су у њима учествовале.