мај 20 2025 - мај 20 2025

Изложба „Светлост и снага индустријског наслеђа“

Date
  • мај 20 2025 - мај 20 2025

Location

Изложба „Светлост и снага индустријског наслеђа“, у оквиру међународног пројекта FASIH (Future Art Science Industrial Heritage).

Пројекат ФАСИХ, започет у фебруару 2023. године, подржан је кроз Програм Креативна Европа Европске Уније, води га Центар за промоцију науке, а партнери су Музеј науке и технике из Београда, Делавски дом из Трбовља, Свеучилиште у Ријеци, Академија примијењених умјетности Ријека и Природословни музеј Ријека.

Изложба у склопу пројекта ФАСИХ има за циљ има разумевање, очување и документовање индустријског наслеђа у региону. Током маја и јуна 2025. године Београд, Ријека и Трбовље постају домаћини изложби које на савремен и иновативан начин истражују индустријско наслеђе Југоисточне Европе. Уметници из Србије, Хрватске и Словеније представиће радове који кроз дигиталне интерпретације, звучне инсталације, 3Д мапирања и интерактивне пројекције нуде нове начине сагледавања и разумевања индустријских објеката. Фокус изложених радова је на три значајна индустријска објекта: београдској термоелектрани „Снага и светлост“, ријечкој фабрици папира „Хартера“ и Термоелектрани Трбовље. Ови простори, некада симболи индустријског напретка, данас добијају нови живот кроз уметност.

Како би истражио иновативне и интердисциплинарне приступе у промоцији очувања и заштите непокретне културне баштине, међународни пројекат ФАСИХ (Футуре Арт Сциенце Индустриал Херитаге), којим координира Центар за промоцију науке, расписао је јавни позив за уметнике и истраживаче. Наглашавајући потребу да се индустријско наслеђе заштити од трајне девастације, на основу резултата интердисциплинарног истраживања, кроз сарадњу са стручњацима из подручја историје уметности, дигиталне технологије и природних наука, аутори и интердисциплинарни тимови позвани су да креирају „утопијске“ и „дистопијске“ визије светова усмерене на антропоцентрична решења, као и она усмерена на одрживост постојећег природног хабитуса и животне средине. Јавни позив био је отворен од 8. маја до 23. јуна 2024. године, а на обједињени конкурс у три земље региона пристигле су 34 пријаве. Девет одабраних радова бави се дигиталним интерпретацијама наслеђа, експерименталним звучним инсталацијама, 3Д мапирањем и моделирањем, едукативним интерпретацијама, интерактивним пројекцијама и звучним пејзажима, које у фокусу имају индустријске објекте: Термоелектрану „Снага и светлост“ у Београду, фабрику папира „Хартера“ у Ријеци, и Термоелектрану у Трбовљу.

У Србији су радове оцењивали представници Центра за промоцију науке и Музеја науке и технике, а за продукцију су одабрани следећи пројекти:

1. „За снагу и светлост – кратка историја будућности“ (аутори: Марко Весић, Зорана Милићевић и Ирена Павловић);
2. Отисак „Снага и светлост“ / An imprint of „Power and Light“ (аутори: Давор Ереш, Марко Пауновић, Младен Лазаревић и Иван Шулетић);
3. „Светлосни ток“ (аутор: Предраг Терзић);
4. Енергија прошлости, визија будућности (аутор: Сањин Ћоровић);
5. Iluminacija [BGD-25] (ауторски тим: Sz. Berlin ± Panic).

Скривен иза стамбеног комплекса а на Дорћолу, уз саму обалу Дунава, налази се један од најзанимљивијих остатака београдске индустријске прошлости – бивша термоелектрана „Снага и светлост“. Подигнута тридесетих година прошлог века, ова зграда у модернистичком стилу била је симбол технолошког напретка и један од првих озбиљних корака у електрификацији града. Комплекс је 2012. године проглашен спомеником културе али и даље стоји запуштен, окружен дивљим растињем. Иако су постојале иницијативе да простор буде преуредјен у културни центар или музеј, термоелектрана и даље чека своју нову улогу у урбаном пејзажу нашег главног града. А до тада, индустријском комплексу који је некада био срце енергетског развоја Београда, на изложби „Снага и светлост индустријског наслеђа“ уметници су дигиталном интерпетацијом надахнули нови живот.

Изложба „Снага и светлост индустријског наслеђа“ ће бити отворена до 30. јуна 2025. године.

уторак - недеља 11-18ч

300 динара – појединачна карта 500 динара – породична карта

Музеј науке и технике Скендербегова 51 11158 Београд (Градски превоз: трамваји 2, 5, 10, аутобуси 26, 79)